Bakan Kirişci: Destek bu hafta sonuna doğru verilecek

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin açıklamalarından satır başları;

Önce pandemi sonra savaş yaşanmasına karşın ülkede rafta hiçbir şeyin eksikliği hissedilmedi. Tarım kesimi dış ticaret fazlası veren bir bölüm. 2022 için arzuladığımız üretimi yapacağız. Şu anda 125-126 milyon tonlara geldi. Bu evvelki yıla nazaran yüzde 6’lık artış manasına geliyor. Ayçiçeğinde bu yıl yüksek rekolte bekliyoruz, hububat da o denli. Bu yıl yağışlar çok hoş gidiyor. 2022 sayısı 2020 sayısını inşallah yakalayacak. 

Uzun yıllar eylül ortalamamız 20,9, bu yıl 21,9 üzere daha sıcak geçti. Kuraklık ismine atılması gereken adımlarla ilgili çalışmalar yapıyoruz. Türkiye su yoksulu değil lakin su zengini de değil. Biz kuraklık aksiyon planıyla kendi su ölçümüzü dikkate alarak buna uygun eser planlamaları yapmakla mükellefiz. 

ÇİFTÇİ TAKVİYE ÖDEMELERİ ÖNE ALINDI

Üreticilerimizin büyük bir memnuniyeti var. Üreticiler finansman idaresinde zahmet çeken beşerler. Ödemeyi 6 ay öne çektik. Yalnızca mazot ve gübre alımında kullanılabilecek. İkincisi faiizsiz olarak gereksinimi olan finansman sağlanması için 100 bin liralık kredi limitini de 200 bin liraya çıkardık. 

Mazot ve gübre dayanağı hafta sonuna hakikat yapılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir