Emeklilerden aylıklarına asgari ücret oranında artış talebi

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün yaptığı açıklamada, EYT düzenlemesinde yaş sonu getirilmemesinin memnuniyet verici olduğunu söz ederek, düzenlemenin milyonlarca çalışanın yeni yıla memnun formda girmesini sağladığını söyledi.

EYT düzenlemesinin yasalaşmasıyla milyonlarca kişinin emekli olacağına ve emekli sayısının 16 milyonu bulacağına dikkati çeken Ergün, şöyle konuştu:

“Emeklilik, bu ülke için yıllarca paha üreten, prim ödeyen herkesin en doğal hakkı. TÜED olarak istiyoruz ki emeklilik hakkına sahip olanlar aileleriyle birlikte hoş halde geçinebileceği gelire sahip olsun. Maalesef bu günümüz koşullarında pek mümkün değil.

Bugün emekliler yapılan kusurlu düzenlemelerin mağduru durumunda. Geçmişte 4447 ve 5510 sayılı yasal düzenlemelerle taban aylık bağlama oranı yarı yarıya düşürüldü. Bunun sonucu olarak emekli aylıkları da tıpkı oranda azaldı”

‘ALT HUDUT AYLIK BAĞLAMA ORANI YÜZDE 70 OLMALI’

Ergün, 2000 öncesi periyotta taban fiyatla çalışan çalışanların net minimum fiyatın üzerinde emekli aylık aldığını belirterek, “Emekli aylıkları, net 8 bin 506 lira olan yeni minimum fiyatın bir oldukça altında kaldı. Emekli aylıklarında kalıcı artışlar için emekli aylığı hesaplanmasında gösterge sistemine geçilmeli ve mevcutta yüzde 35 olan alt hudut aylık bağlama oranı, yüzde 70’e yükseltilmeli” talebini lisana getirdi.

EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞI 3 BİN 500 TL

En düşük emekli aylığının devlet katkısıyla 3 bin 500 lira seviyesinde olduğunu anımsatan Ergün, şunları kaydetti:

“Yaklaşık 20 yılda taban emekli aylığı ile minimum fiyat ortasındaki makas emeklinin lehineyken, bilakis döndü. Bugün milyonlarca emekli, en düşük emekli aylığı olan 3 bin 500 lira alıyor. Minimum fiyatın bile düşük bulunduğu bir ortamda, milyonlarca emekli, taban fiyat sayısının yaklaşık yarısına bir ay geçinmek durumunda kalıyor.

Bunu gidermek için öncelikle emekli aylıklarına taban fiyat düzeyi ve artış oranı dikkate alınarak artırım yapılmalı, akabinde da 2000 yılından sonra emekli olanların aylıklarını yükseltecek bir intibak düzenlemesi hayata geçirilmeli” (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir