Kılıçdaroğlu’nun “TBMM tutanağındaki Kürtçe” iddialarına, AK Partili Bülent Turan paylaştığı belgeyle yanıt verdi

Cumhurbaşkanı adayı ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, dün HDP Eş Genel Liderleri Mithat Sancar ve Pervin Buldan ile görüştü. Görüşmenin akabinde yapılan basın toplantısında Kılıçdaroğlu, TBMM Genel Şurası’nda Kürtçe konuşmaların tutanaklarda “bilinmeyen bir dil” diye yazıldığını söz etti.

“TBMM TUTANAĞINDA KÜRTÇE SÖZ ‘BİLİNMEYEN DİL’ OLARAK GEÇİYOR”

Kılıçdaroğlu, “TBMM’de kürsüde konuşulur, ‘İngilizce’ muharrir parantez içinde, bu kelam İngilizcedir, Fransızca kelam Fransızcadır. Her şey yazılır. Konuşma metninin içinde Kürtçe bir cümle geçtiği vakit ‘bilinmeyen bir dil’ deniyor. Ya Allah aşkına bu ülkenin insanlarının vicdanlarına sesleniyorum; TRT’nin TRT Kürdi diye bir kanalı var, yayın yapıyor. Nasıl olurda buraya ‘bilinmeyen bir dil’ diye yazıyorsunuz? Binlerce yıldır konuşulan bir lisanı neden ‘bilinmeyen bir dil’ diye yazıyorsunuz?” dedi.

AK PARTİ’DEN SERT REAKSİYON: YAKLAŞIMI GAF DEĞİL İFTİRAFIR

Ak Parti Küme Başkanvekili Bülent Turan, TBMM Genel Kurulu tutanaklarında Kürtçe konuşmaların ‘bilinmeyen bir dil’ diye yazılmasına reaksiyon gösteren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na Twitter hesabından cevap verdi.

Turan paylaşımında, “Tüm lisanlar sevgilidir. Meclis’te Kürtçe konuşulduğunda ‘bilinmeyen lisan deniyormuş’ Ne demek bu? Resmi lisanı mi değiştireceksiniz? Bahis Kürtçe değil, bkz İngilizce sözümüz tutanağa nasıl geçmiş HDP’nin bile terk ettiği Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu iftirasına bakalım 5+2 ne diyecek. Resmi lisan dışında, Mecliste konuşulan tüm lisanlar doğal olarak tutanağa, ‘Bu kısımda hatip Türkçe olmayan sözler kullandı’ biçiminde yazılır. Yani mevzu Kemal Kılıçdaroğlu’nun söz ettiği üzere Kürtçe değil tüm dillerdir. Cumhurbaşkanı adayı olan birinin bu yaklaşımı gaf değil net iftiradır. Yazık!” ifadelerini kullandı.

TBMM BAŞKANI SON NOKTAYI KOYDU

TBMM Lideri Mustafa Şentop da Kılıçdaroğlu’na cevap verdi. Meclis’te basın mensuplarına konuşan Şentop, “Benim başkanlığım boyunca tekrar tekrar, onlarca sefer düzeltmeye çalıştığım bir konu var. HDP’li milletvekili arkadaşların kimileri ısrarla ‘bilinmeyen bir dil’ argümanını ortaya atıyorlardı. Son 1 yıldır aşağı üst onlar da ikna oldular” dedi.

Şentop şöyle devam etti: “Propaganda için diğer bir yol, öteki bir isim bulmuşlar üzere geldi bana. 2008 yılından bu yana onlarca soru önergesine karşılık verdim, en son Bütçe Kurulu’nda tekrar bu bahse girdim. Ondan evvel Genel Kurul’da da bununla ilgili yaptığım açıklama var. Kürtçe için özel bir uygulama yok. ‘Bilinmeyen dil’ diye bir söz kullanılmıyor. Ne oluyor? Resmi lisan Türkçe olduğu için tutanaklarda Türkçe kullanılıyor. Türkçe dışında bir söz kullanıldığı vakit bu tutanağın metnine yazılmıyor, bir dipnot işareti kullanılarak dipnotta atıf ‘Türkçe olmayan söz yahut sözler kullanılmıştır’ diye yazılıyor.”

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Siyaset

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir