Mantardan zehirlenen yaşlı çifti ölüm ayırdı! Valilikten uyarı geldi

Olay, Ordu’nun Ünye ilçesinin Yeşilkent Mahallesi’nde meydana geldi. Edinilen bilgiye nazaran, Harun (59) ve Fadime İkinci (55) çifti, fındık bahçesinden topladıkları mantardan yedi. Zehirlenen karı-koca Ünye Devlet Hastanesine kaldırıldı. Harun İkinci birinci müdahalesinin akabinde Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edildi. Samsun’daki hastanede tedavi altına alınan 3 çocuk babası Harun İkinci yapılan müdahalelere karşın kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Uzmanlar, son günlerde Karadeniz Bölgesi’nde mantardan zehirlenme hadiselerinin arttığına dikkat çekerek, vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı.

VALİLİKTEN MANTAR UYARISI

Son günlerde Karadeniz Bölgesi’nde mantardan mevt ve zehirlenme olayları yaşanıyor. Ordu’da fındık bahçesinden toplayıp yedikleri mantardan zehirlenen çiftten biri hayatını kaybetti. Samsun’da da mantardan zehirlenme hadiseleri arttı.

Bunun üzerine açıklama yaparak vatandaşları uyaran Samsun Valisi Zülkif Dağlı, “Doğa mantarları içinde tüketim kalitesi yüksek olanların yanında zehirlilerinin de bulunduğu gerçeği unutulmamalıdır. Yaklaşık 100’ün üzerindeki zehirli mantar cinsinden bilhassa 10’ununun önemli manada ölümcül olduğunu baştan hatırlatmak isterim. Bu bağlamda mantarları düzgün tanımayan bireyler, yenilebilen cinslerle zehirli mantarları çarçabuk karıştırılabilmektedirler. Mevsim prestijiyle da mantarların epey fazla olduğu bir periyotta olmamız hasebiyle, bilhassa bulunduğumuz bu devirde artan mantar zehirlenmelerine karşı çok dikkatli olunmalı ve münasebetiyle tabiat mantarları yalnızca uzmanlar tarafından toplanmalıdır. Karadeniz Bölgesi olarak çok büyük bir mantar zenginliğimiz var. Fakat mantar toplarken, çok uygun tanıyıp bildiğimiz mantarları toplamamız gerekiyor” diye konuştu.

MANTAR ZEHİRLENMELERİNİN BELİRTİLERİ

Mantar yendikten sonra 2 saate kadar ortaya çıkan zehirlenme belirtilerinin sersemlik, uykuya meyil, tansiyon düşüklüğü, bulanık görme, yüz ve uzunluğunda kızarma, nabızda artış, ağızda metal tadı, bulantı, kusma, terleme olduğunu ve 6 saat sonra gelişen zehirlenme belirtilerinin de bulantı, kusma, ishal, ateş, nabız artışı, karın ağrısı, karaciğer ve böbrek bozuklukları ile bu organlara bağlı belirtiler olduğunu aktaran Vali Dağlı, bu belirtiler görüldüğü an en yakın sıhhat kuruluşuna müracaat edilmesi davetinde bulundu. Market ve pazarlardan alınan mantarların paketinde; Tarım ve Orman Bakanlığı’nın müsaadesi, paketlendiği tarih, yer ve son tüketim tarihine dikkat edilmesi gerektiğini belirten Dağlı, kuşkulu durumlarda Alo 174 Besin Hattı’nın aranması gerektiğini kaydetti.

“BİLİNEN MANTARLARA ZEHİRLİ TİPLER KARIŞABİLİYOR”

Mantarlarla ilgili çok sayıda hakikat bilinen yanlış olduğunu ve bunların da hala zehirlenme olaylarının yaşanmasına neden olduğunu kaydeden Vilayet Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam ise “Doğa mantarları konusunda gereğince bilgi sahibi olunmaması durumunda kesinlikle kültür mantarları tercih edilmelidir. Hâlihazırda itimatla tüketilebilecek; kanlıca, kuzugöbeği, turuncu, sütlü tipler, fındık tirmiti üzere bilinen mantarlarımız var fakat bunların içine de emsal zehirli tipler karışabiliyor. Dolaysıyla, vatandaşlarımız, şayet mantarları âlâ tanımıyorsa katiyetle tabiattan toplamamalı, bunun yerine kültür mantarı tercih ederek bu mevzuda risk almamalı” formunda konuştu.

BÖLGEDE SIKÇA ZEHİRLENMEYE NEDEN OLAN MANTAR TÜRLERİ

Samsun ve civarında sıkça zehirlenmeye neden olan kimi mantar cinslerinden amanita phalloides (evcik kıran, köy göçüren) Türkiye’de ölümcül zehirlenmelerin yüzde 95’inin sebebi olarak dikkat çekiyor. Bölgede yaygın halde toplanan kuzu göbeğine çok misal yalancı kuzu göbeği, kuzu göbeği ebesi, ekşi memet karıştırılabiliyor ve zehirlenmelere neden olabiliyor. Ayrıyeten bölgede yaygın halde toplanan kanlıca mantarının zehirli tipi olan yalancı kanlıca mantarı (omphalotus olearius) ile gerçek kanlıca mantarının (cantharellus cibarius) rengi ve lamelleri ile karıştırılabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir