Pelin, son yolculuğuna uğurlandı

12 Aralık’ta Ankara  Ayrancı Mahallesi Hoşdere Caddesi’nde meydana gelen olayda, Mehmet Eroğlu 2 yıl evvel boşandığı Pelin Ceylan’ı sokak ortasında tabancayla vurarak yaraladı.

Bir müddet elindeki tabancayla eski eşinin başında bekleyen ve kimseyi yaklaştırmayan Mehmet Eroğlu, daha sonra kaçmaya çalışırken polis tarafından yakalandı.

Olayın akabinde ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan ve hastanede 12 gündür ömür savaşı veren Pelin Ceylan, dün akşam saatlerinde hayatını kaybetti.

SON SEYAHATİNE UĞURLANDI

Cinayete kurban giden Pelin Ceylan için bugün Ankara Ahmet Efendi Camii’nde cenaze merasimi düzenlendi. Ceylan’ın cenazesi, ikindi namazı sonrası kılınan cenaze namazının akabinde Karşıyaka Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Cenazeye katılan Bayan Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri de bayan cinayetlerine reaksiyon gösterdi.

“PELİN GÖZ NAZARAN GÖRE ÖLDÜRÜLDÜ”

Cenaze öncesi açıklama yapan Bayan Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri, şöyle konuştu:

*Pelin Ceylan’la geçtiğimiz günlerde hastanede hayat çabası verirken görüşmeye gitmiştik. Pelin kendi hayatına dair karar vermek istediği için öldürüldü. Biz hastaneye gittiğimizde öğreniyoruz ki, Pelin’in başında vurulduktan sonra polisler bekliyor. Lakin bu kolluk kuvvetleri Pelin hayattayken, ‘Ölmek istemiyorum’ derken ne yaptılar?

*Biz yeniden bugünlerde öğreniyoruz ki, artık o sokaklarda kolluk kuvvetleri, polisler geziyorlar, kimlere röportaj vermiş tek tek denetim ediyorlar. Biz buradan tekrar sormak istiyoruz; o yetkililer Pelin hayattayken ne yaptılar? Pelin’in uğraşı bizim gayretimizdir. Onun bıraktığı çabayı biz devam ettireceğiz.

*Bu dava, Bayan Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun davasıdır. Pelin bu ülkedeki her bayan üzere, eşit, özgür hayat gayreti verirken hayatını kaybetti, tıpkı Emine Bulut, Ayşe Tuğba Arslan üzere yetkililere sesini duyurmaya çalıştı lakin sokak ortasında vurularak hayatını kaybetti.

Biz sürecin sonuna kadar takipçisi olacağız. Yetkililer önemsemedi, Pelin göz nazaran göre öldürüldü. Biz bayanlar bunu biliyoruz. Bu davanın peşini bırakmayacağız. Pelin için verdiğimiz adalet çabasını sürdüreceğiz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir