Prof. Dr. Çetinkaya: 2 aylık bebeklerine köfte veren var

“ANNE SÜTÜNÜN EHEMMİYETİ MAALESEF TAM OLARAK KAVRANAMIYOR”

Prof. Dr. Çetinkaya, “Bebeklerin büyümesi ve başta beyin olmak üzere pek çok organ sisteminin gelişmesi için beslenme son derece kıymetli. Biz bugün için bebek beslenmesinde mucizevi besin hususunun, hiçbir biçimde taklit edilemeyen, hiçbir özelliği yerine konulamayan anne sütü olduğunu biliyoruz. Bu nedenle de hem dünya hem ülkemiz şartlarında, birinci 6 ayda tüm bebeklerin yalnızca ve yalnızca anne sütüyle beslenmelerini öneriyoruz. 6’ncı aydan itibaren ise anne sütünün bebeğin kilo alımı ve başka güç muhtaçlıklarını tam olarak karşılayamaması nedeniyle ek besinlerin verilmeye başlandığı ‘tamamlayıcı beslenme dönemi’ olarak isimlendirdiğimiz bir devir başlıyor. Bu periyoda tamamlayıcı beslenme dememizin sebebi de hala anne sütüne devam edilip, buna ek olarak birtakım besinlerin verilmesi. Ancak ne yazık ki başta ülkemiz olmak üzere dünyada pek çok ülkede artık annelerin mucizevi anne sütünün özelliklerini tam olarak kavrayamıyor ve sıklıkla 2’nci aydan itibaren bebeklerine ek besin vermeye başlıyor” dedi.

“DAHA SÜRATLİ BÜYÜMÜYOR, TAM AKSİNE GELİŞME GERİLİĞİ OLUYOR”

İstanbul’un büyük bir ilçesinde yaklaşık 1000 anne ile yaptıkları çalışmaya da değinen Prof. Dr. Çetinkaya, şu bilgileri verdi: “Ne yazık ki annelerin yaklaşık 2’nci aydan itibaren bebeklerine ‘sadece doymadığını düşündükleri için’ ve gereğince büyümediği derdiyle pek çok besin unsuruna başladığını gördük. Bunlar ortasında ekmek, salça, köfte bile var. Aklınıza gelebilecek her türlü öbür besin hususlarının olduğunu görüyoruz. Ne yazık ki bu, bebek de çok fazla derde yol açıyor. Öncelikle bu ayda gastrointestinal sistemde  bunları tam olarak sindirecek kâfi enzim olmadığı için bebeklerde kolik biçimi ağrılarla başlayan ve erken devir besin alerjilerine giden tablolar oluyor. Sıklıkla döküntüler biçiminde besin alerjileri görüyoruz bebeklerde. Ayrıyeten bunlar sindirilemediği için bebeğin büyümesi olumsuz etkileniyor ve bu bebeklerde büyüme ve gelişme geriliği sık olarak görülüyor”
Aslında annelerin bebekleri daha süratli büyüsün, daha fazla kilo alsın diye erken devirde ek besine başladığını lakin bunun, tam aksisi bir tesir yarattığını kaydeden Prof. Dr. Çetinkaya, “Bebeklerine ziyan veriyor bu durum. Tam bilakis, bebeklerde büyüme, gelişme geriliğine kadar gidebilecek önemli durumlara yol açıyor” diye konuştu.

“SAĞLIKLI KUŞAKLAR İÇİN BİRİNCİ 1000 GÜN ÖNEMLİ”

Günümüzde gelişmiş ülkelerde bebek beslenmesinde ‘İlk 1000 Gün’ kavramının çok önemsendiğini de anlatan Prof. Dr. Çetinkaya, sözlerini şöyle noktaladı: “Bunun manası şu, gebeliğin 9 ay 10 günlük süreci ile birlikte bebeğin birinci 2 yaşındaki sürecin toplamı 1000 güne denk geliyor. Annenin sağlıklı bir hamilelik geçirmesi, mümkünse olağan yolla doğum yapması, doğumdan sonra en az 6 ay müddetle bebeğini yalnızca anne sütüyle beslemesi, 6 aydan sonra ise uygun tamamlayıcı besinlere vaktinde ve az ölçülerde başlayıp artırarak devam etmesi, birinci 1000 gün gün kavramının en değerli bileşenleri. Burada aslında annelere verilebilecek en değerli ileti, ‘Bebekler küçük erişkinler değildir ve bebeklerin mide kapasitesi, sindirim sistemi, sizin bizim üzere işlemez. Biz yediğimiz besinleri sindirmeye elverişli değildir bu aylarda. Bu devrin en erken 4, fakat mümkünse 6 ay olduğunu bir defa daha hatırlatmamız gerekiyor.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir