Rima: Suudi Arabistan 5 veya 10 yıl önceki Krallık değil

Suudi Arabistan’ın Washington Büyükelçisi Prenses Rima bint Bender bin Sultan bin Abdulaziz, Suudi Arabistan ile ABD ortasındaki uyuşmazlığın ‘siyasi değil, büsbütün ekonomik’ olduğunu belirterek, iki ülke ortasındaki münasebetlerin gözden geçirilmesinin olumlu bir şey olduğunu söyledi. Prenses Rima, Suudi Arabistan’ın 5 yahut 10 yıl evvelki Krallık olmadığını da vurguladı.

Rima bint Bender CNN International sunucusu Becky Anderson’a verdiği röportajda, “Açıkçası tartışma noktasına geldik. Birçok insan bunu politize etmeye çalıştı. Fakat artık bunu paydaşlardan duyuyorsunuz. Bunu belirleyen 40 yahut 50 yıllık tecrübeye dayalı siyaset değil, büsbütün iktisat. Biz kimsenin siyasetine karışmayız. Tarihi olarak yaptığımız üzere yalnızca güç piyasası aracılığıyla iktisat için bir istikrar ve istikrar ögesi olarak katılıyoruz” sözlerini kullandı.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgiye nazaran, Prenses Rima, ülkesinin her alanda hemfikir olduğu yahut olmadığı herkesle irtibat kurma siyasetine sahip olduğuna değindi.

Ülkesinin Rusya’ya karşı taraflı olduğuna ait bir soruya ise Rima, “Savaş esirlerini özgür bırakmamıza müsaade veren Rusya ile olan ilişkimiz” biçiminde yanıt vererek, “ Arabulucu ve muhatap olarak rolümüze baktığımızda Ukrayna’ya 400 milyon dolardan fazla insani yardımda bulunduk. Ukrayna’dan ayrılan ve Polonya’ya taşınan mültecilere inançlı erişim sağlamak için Ukrayna ve Polonya ile 10 milyon dolar temin etmek üzere işbirliği yaptık. Yaptığımız şey bu. Bu iştirakimizin pahası. Bu Rusya’ya karşı bir taraflılık mı? Hayır” formunda konuştu.

Suudi Arabistan’ın ABD ile olan bağlarına de değinen Rima, “Dünya, ABD ile bağlantısı olmadan yapamaz. Bunda kuşku yok. ABD 80 yıldır stratejik müttefikimiz ve 80 yıldır ortağımız. Bildiğiniz üzere pek çok insanın Krallıkla olan bağlantıyı yine düzenlemekten yahut gözden geçirmekten bahsettiğini duyuyorum. Bunun olumlu olduğunu düşünüyorum. Suudi Arabistan Krallığı 5 yıl evvelki krallık değil, 10 yıl evvelki krallık da değil.” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir