Rönesans Rezidans’ta 80’den Fazla Kişli Halen Kayıp…

Hatay’ın Antakya ilçesinde sarsıntıda yıkılan Rönesans Rezidans’ın enkaz kaldırma çalışmaları tamamlandı fakat çok sayıda kişi yakınlarını aramaya devam ediyor. Rezidansta yaşayan kardeşini ve yeğenini arayan Mustafa Kemal İncili, ‘Rönesans Rezidans’ta şimdi ulaşılamayan 80’i aşkın kişi var’ dedi. 

Kahramanmaraş merkezli sarsıntılarda, Hatay’ın Antakya ilçesindeki Rönesans Rezidans da yıkıldı. Yıkılan binaların enkazında çok sayıda kişinin cenazesine ulaşıldı. Birebir sitede oturan Hataysporlu futbolcu Christian Atsu ile Sportif Yönetici Taner Savut da ömrünü yitirdi.

Rezidanstaki enkaz kaldırıldı lakin A2 Blok’ta oturan Mehmet Şükrü İncili ve Mevlüde Yıldız İncili’ye ulaşılamadı. Mezarlıklarda ve hastanelerde kayıp yakınlarını arasalar da sonuç alamadıklarını belirten Mustafa Kemal İncili, ‘Kız kardeşlerim Mevlüde Yıldız İncili ve Cemile İncili ile yeğenim Mehmet Şükrü İncili, Rönesans Rezidans’ta oturuyorlardı. Zelzelenin akabinde çabucak Hatay’a gittim. 2’nci gün Cemile’yi canlı olarak enkazdan çıkarmışlar. Evvel Hatay’da hastanede tedavi edilmiş, akabinde Adana’ya sevk edilmiş. Oradan da ambulans uçakla Ankara’ya gönderilmiş. Yaşadığını orada öğrendik. Çok şükür onun durumu yeterli. Fakat öteki yakınlarımızdan hala bir haber alamadık’ diye konuştu.

“Ne yaptıysak bulamadık”

Rönesans Rezidans A2 blokta enkaz kaldırma çalışmalarının sona erdiğini tabir eden İncili, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Enkaz kaldırma çalışmaları sona ermesine karşın kardeşim ve yeğenimden hiç haber alamadık. Orada üst komşularıyla konuştuğumuzda enkazda yakınlarımızın seslerini duyduklarını söylediler. Cemile de sarsıntı olduğunda 3’ünün tıpkı odada olduğunu söyledi. Biz de bu bilgi üzerine onların da canlı olarak çıkacağına inanmıştık. Ama ne yaptıysak bulamadık. Kentteki tüm mezarlıklara gittik. Orada tüm fotoğraflara tek tek baktık. Hatay’da, Adana’da, Mersin’de, İstanbul ve Ankara’da bakabildiğimiz tüm hastanelere sorduk. DNA örnekleri verdik fakat hiç haber yok.’

Yakınlarına ulaşamayanlar küme kurdu

Rönesans Rezidans’ta kendileriyle tıpkı durumu paylaşan çok fazla insan olduğunun belirten İncili, ‘Rönesans Rezidans’ta şimdi ulaşılamayan 80’i aşkın kişi var. Bu nedenle yakınlarını bulamayanlar olarak bir küme oluşturduk. Şimdi o kümede da kayıplarına ulaşanlar yok. Küme kurulduğundan beri kayıp sayısı tıpkı. Hayatımız, yakınlarımızı aramakla geçiyor. Daima birilerini arıyoruz, mesajlaşıyoruz. Arıyoruz lakin umudumuz da bitmek üzere. Soracak kimsemiz kalmadı. Artık ne yapacağımızı da bilmiyoruz. Yakınlarımızı gören yahut rastgele bir bilgi sahibi olanlar lütfen bizimle irtibat kursun. Tek istediğimiz yakınlarımızı bulmak’ sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir