Tevfik Göksu Açıkladı: “En Az 1 Milyon TL Olmak Üzere 2 Yıl Geri Ödemesiz 0.69 Faizle Para Verilecek”

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi Mart ayı olağan toplantısında konuşan AK Parti Küme Başkanvekili Mehmet Tevfik Göksu, ‘Elbette 6 Şubat sarsıntısından çıkartacağımız çok kıymetli dersler var. Çok kıymetli ibretler var. Konutunu dönüştürmek isteyen her vatandaşa en az 1 milyon olmak üzere 2 yıl geri ödemesiz 0.69 faizle para verilecek’ dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi Mart ayı olağan toplantısının, birinci birleşimi Meclis 1. Başkanvekili Zeynel Abidin Okul başkanlığında gerçekleşti.

İBB Başkanlık binasında gerçekleştirilen toplantı, geçen ayki toplantı raporunun okunmasıyla başladı. Toplantıda konuşan Esenler Belediye Başkanı ve AK Parti Küme Başkanvekili Mehmet Tevfik Göksu, sarsıntılardan ders çıkarılması ve kentsel dönüşüme ‘hayır’ diyenlerin milletten özür dilemesi gerektiğini bildirdi.

İşte Tevfik Göksu’nun açıklamaları:

‘Elbette 6 Şubat zelzelesinden çıkartacağımız çok kıymetli dersler var. Çok kıymetli ibretler var. Her ders, her ibret, her olay bize farklı bir dönüşümü elbette hatırlatacaktır. Gördük ki, sosyolojik olarak çıkartacaklarımız var. Kültürel ve ruhsal olarak çıkartacaklarımız var. Yerleşim düzeneğini ve sistemini kurarken, çok daha dikkat etmemiz gerekiyor. Bu yıkılan konutları yapacağız. Herkes büyük emek sarf etti. Herkes büyük çaba gösterdi. Bu yaralar en süratli biçimde sarılacak inşallah. 

İstanbul’da erken acil müdahale sistemi kurulmuş. İstanbul’da 964 mahallede, heyelan risk tahlilleri İBB’de mevcut. İstanbul’daki kamu binalarının yüzde 92’si ya yenilenmiş ya da güçlendirilmiş. 7.1 milyon bağımsız kısım var. Bu bağımsız kısmın 2.5 milyonu 2000 yılından sonra yapılmış. 

Bakanlık bilgilerine nazaran; dönüşmesi gereken konut 1.2 milyon, acil dönüşmesi gereken 230 bin. İstanbul bunu ortadan kaldırmak için bir projeksiyon geliştirmiş. Konutunu dönüştürmek isteyen her vatandaşa en az 1 milyon olmak üzere 2 yıl geri ödemesiz 0.69 vadeyle para verilecek. Hiçbir ayrım yapılmadan. Şayet ada bazında dönüşüm yapmak isteyen bir şirket olursa, ilgili kriterleri yerine gelmek kaydıyla şirkete de birebir biçimde inşaat imal kredisi verilecek. 

Kiracıların sıkıntılarını ortadan kaldırmak için devletin, yap-işlet-devret modeliyle kiralama sisteminin detaylarını Sayın Bakanımız açıklayacak. Bir yöntem getirilecek. Ayrıntılar yarın ya da öbür gün Maliye Hazine Bakanımız tarafından açıklanacak. İstanbul’a ve ülkemize iyi olsun’ dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir