Türkiye Gönüllüleri’nden ‘güvenli seçim’ için görev çağrısı: “Bizim için bu bir Türkiye davasıdır”

Türkiye Gönüllüleri, Cumhuriyet’in en değerli kazanımı olan demokrasiye, seçmen iradesinin üstünlüğüne ve adalete inanan tüm vatandaşları Cumhuriyet’in 100. yılında yapılacak ‘Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimleri’nde seçim güvenliği için misyon almaya çağırdı. Açıklamada, “Adil ve güvenilir bir seçimi gerçekleştirmeyi bütün siyasi farklılıkların ötesine geçen bir büyük dava olarak görüyoruz. Bizim için bu bir Türkiye davasıdır” denildi.

Türkiye Gönüllüleri’nden yapıla yazılı açıklamada, yaşanan hukuk dışı gelişmeler ile birlikte seçim güvenliğiyle ilgili telaşların kamuoyunda daha fazla dillendirilmeye başlandığına dikkat çekildi. Açıklamada, bugüne dek çeşitli platform ya da siyasi partiler bünyesinde, bilhassa de 2019 İstanbul Lokal Seçimleri’nde seçim güvenliği konusunda çalışanların bir ortaya gelerek oluşturduğu Türkiye Gönüllüleri Platformu’nun seçmen iradesinin sandığa eksiksiz yansımasını ve demokratik bir seçim sürecinin gerçekleşmesini istediği belirtildi.

“Sadece seçim günü değil, öncesinde de çalışılacak”  

Türkiye Gönüllüleri’nin, seçimin salt seçim günü değil öncesindeki çalışmalarla bir bütün olduğundan hareketle aksiyon planlarını seçim öncesi ve seçim günü olarak iki başlık altında topladığı belirtilen açıklamada, “Türkiye Gönüllüleri, demokratik bir sürecin azamî iştirak, bilgi ve şuurla gerçekleşeceği niyetiyle seçim öncesi süreçte seçmen kaydı ve seçim süreci ile bilgilendirmeler yapacak, seçmenleri oy kullanma ve oyuna sahip çıkmaya teşvik edecek, seçim güvenliğine takviye vermek emeliyle çalışmalar gerçekleştirecek. Seçim günü ise ıslak imzalı tutanaklara süratlice ulaşacak, müşahit olarak sandıklara sahip çıkmaya takviye olacak” denildi.

Çalışmalarını gönüllülük temeline dayalı olarak yürüten Türkiye Gönüllüleri’nin gönüllüler ve seçimlere yönelik çevrimiçi eğitim içerikleri de oluşturacağı belirtilen açıklamada, Altılı Masa bünyesindeki siyasi partilerle birlikte, öteki siyasi partiler ve paydaşlarla da iş birliğinin yürütüldüğüne vurgu yapıldı.

Kendilerini adil, demokratik bir seçim için bir ortaya gelmiş gönüllüler olarak tanımlayan Türkiye Gönüllüleri, seçim sürecine bakışını da şöyle açıkladı:

“Vatandaş kimi isterse onu iş başına getirir. Millet ne derse o olur! Demokratik seçimler kâğıt üstünde bu türlü bir şey. Fakat gerçekte neler olabileceğini hepimiz biliyoruz. Biz, ülkeye adaleti getirebilmek için evvel “seçimde adaleti sağlamak” gerektiğini bildiğimiz için bir ortadayız. Adil ve güvenilir bir seçimi gerçekleştirmeyi bütün siyasi farklılıkların ötesine geçen bir büyük dava olarak görüyoruz. Bizim için bu bir Türkiye Davası’dır.

Seçmen iradesinin üstünlüğüne inanarak seçimlerde Türkiye Gönüllüsü olmak isteyenler, Türkiye’nin 81 vilayetinden yahut yurt dışında yaşadıkları ülkelerden www.turkiyegonulluleri.org adresindeki ‘Gönüllü Ol’ butonuna basarak istekli olabilir ve @gonullutr toplumsal medya hesaplarını takip ederek takviye verebilirler.” (ANKA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir