Türkiye’nin ilk emtia ticareti platformu tanıtıldı

İş Bankası, Türkiye’de bir birinci olan dijital pazaryeri platformu Proemtia’yı hayata geçirdi.

Proemtia, öncelikli olarak demir çelik bölümü eserleri için kullanıma açıldı. Dijital platformda demir çelik bölümünde 5 ana kategori altında 80 eserin ticareti yapılıyor

www.proemtia.com adresi üzerinden ulaşılabilen platformla ilgili konuşan İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Burak Seyrek, “Ülke olarak daima bir arada yakın vakitte sarsıntı felaketleri nedeniyle çok acı günler yaşadık. Sarsıntılarda ağır hasar gören yaklaşık 10 vilayetimizin yine inşa edilmesi gerekecek. Münasebetiyle demir çelik bölümü, ülkemiz açısından sarsıntılardan sonra daha da kritik hale geldi. Bölgenin inşası sırasında kısa vakitte çok önemli bir demir çelik gereksinimi olacak. Üzerinde birkaç yıldır çalıştığımız platform ile muhtaçlığın süratli ve kolay bir formda karşılanmasına da katkıda bulunmuş olacağız. Bu türlü felaketlerle hiçbir vakit karşılaşmamayı temenni ediyoruz ancak zelzele üzere bir felaketle karşılaştığımızda gerçek bölümün, ulusal endüstrimizin ne kadar güçlü olması gerektiğini bir defa daha anladık” dedi.

‘DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜNDE KIYMETLİ BİR ROL OYNAMAYI HEDEFLİYORUZ’

Proemtia Genel Müdürü Umut Feyzioğlu da üretim odaklı emtianın ticaretinin çok boyutlu ticari ilgiler, yüksek sermaye ihtiyacı ve eser yapılarına özel tasarım gereksinimleri üzere ögeler nedeniyle dijitalleştirilmesi en güç alanlardan olduğuna dikkat çekerek, şöyle konuştu: “Biz de bu noktada endüstriyel emtia ticaretine ait gereksinimlerin ne olduğunu tespit ettik ve akabinde endüstriyel eser alışverişlerinde alıcı ve satıcı gereksinimlerini birebir anda karşılayacak, şeffaf, sağlam ve iş birliğini destekleyen bir pazaryeri platformu olan Proemtia’yı hayata geçirdik. Platformu, yazılım ve teknoloji şirketimiz Softtech ile finansal teknoloji alanındaki iştirakimiz Moka’nın katkılarıyla hayata geçirdiğimiz bir start-up olarak kıymetlendirebiliriz. Dijitalleşmenin sağladığı tüm avantajları pazaryerimizde yer alan tüm paydaşlarımıza hissettirerek, demir çelikten başlamak üzere endüstriyel emtia dalının dijital dönüşümünde değerli bir rol oynamayı hedefliyoruz.”(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir