İİT ülkeleriyle medya ve iletişim alanında önemli anlaşmalar

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 12. Enformasyon Bakanları Konferansı kapsamında ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

Fahrettin Altun, Türkiye’nin konut sahipliğinde Beşiktaş’taki bir otelde düzenlenen konferans kapsamında, İİT Genel Sekreteri Hüseyin İbrahim Taha, Suudi Arabistan Ticaret ve Enformasyon Bakanı Macid Bin Abdullah Al Kasabi, Somali Enformasyon, Kültür ve Turizm Bakanı Daud Aweis Jama ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Müşaviri Hikmet Hacıyev ile görüştü.

Altun, İİT Genel Sekreteri Taha ile yaptığı görüşmede, İİT Enformasyon Bakanları Konferansı’nın önemli bir iş birliği imkanı olduğunu vurgulayarak, bunu himaye ettikleri için Taha’nın şahsında İİT çalışanlarına teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dünkü konuşmasında açık ve net biçimde Türkiye’nin durumunu, yaklaşımını ortaya koyduğunu tabir eden Altun, “Orada her şeyden evvel İslam ülkelerinin iş birliğini, birlikteliğini vurguladı. Dünyadaki İslam aksiliği ile fakat bu biçimde çaba edeceğimizi vurguladı. Birebir biçimde sistematik olarak devam ettirilen dezenformasyon kampanyalarıyla da hakikati aramak için bir ortaya gelen İslam ülkelerinin çaba etmesinin değerini vurguladı. Biz de bu doğrultuda çalışmalarımızı yürütmeye çalışıyoruz. Bu süreçteki katkılarınız için bir defa daha teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

İİT Genel Sekreteri Taha da Altun ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bu tepeyi İstanbul’da yaptıkları için teşekkür etti.

Dezenformasyona karşı büyük bir uğraş yürütüldüğünü lisana getiren Taha, “İslamofobi ile çaba etmemiz lazım. İİT’ye üye ülkelerin daima birlikte çalışması lazım. İslamofobinin cürüm olarak sayılması değerlidir.” dedi.

– “Azerbaycan ile medya ve enformasyon alanında iş birliğine büyük değer veriyoruz”

Fahrettin Altun, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Müşaviri Hikmet Hacıyev ile yaptığı görüşmede ise Türkiye-Azerbaycan Ortak Medya Platformu’nun yansımalarını, İslam dünyasından da birçok ülke ile konuştuklarını tabir etti.

İki ülke cumhurbaşkanlarının verdikleri talimat ve yönlendirme çerçevesinde çalışmalarını sürdürdüklerini lisana getiren Altun, Azerbaycan ile medya ve enformasyon alanında iş birliğine büyük değer verdiklerini, bu alandaki iş birliğini daha da ilerletmeye hazır olduklarını söyledi.

Altun, platforma katkılarından ötürü Hacıyev’e teşekkür etti.

Hikmet Hacıyev de bu tertip münasebetiyle kardeş ülke Türkiye ve Altun’u tebrik ederek, bu iklimin yaratılmasında Türkiye ve Azerbaycan’ın kıymetli bir rolü olduğunu lisana getirdi.

İki ülke cumhurbaşkanlarının tavsiyeleri ve talimatlarıyla iki yıl evvel dezenformasyon konusuna ehemmiyet verildiğini aktaran Hacıyev, bunun, İİT içinde öteki devletleri bir ortaya getirecek çok değerli bir önlem olacağını belirtti.

– Gine-Bissau ile medya ve iletişim alanında iş birliği protokolü imzalandı

Altun, daha sonra Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Gine-Bissau Cumhuriyeti Hükümeti ortasında imzalanan medya ve iletişim alanında iş birliği protokolüne, Gine-Bissau Cumhuriyeti Toplumsal İletişim Bakanı Fernando Mendoça ile birlikte imza attı.

İmzalanan protokol, dostça bağlantıların artırılmasını, medya ve bağlantı alanlarında bağlantıların geliştirilmesini ve iş birliğinin artırılmasını, tarafların birbirlerinin mevcut ekonomik, siyasi, kültürel ve toplumsal hayatlarını daha yakından tanımasını, bağlantı faaliyetleri hakkında görüş alışverişinin sağlanmasını amaçlıyor.

Bu kapsamda karşılıklı ziyaretlerin artırılması, medya mensupları ve kanaat liderlerinin ortak etkinlikler düzenlemesi, karşılıklı olarak staj ve eğitim imkanlarının sağlanması üzere birçok alanda yardım ve kolaylıkların teşvik edilmesi hedefleniyor.

Öte yandan, İletişim Başkanı Altun, dün Pakistan Enformasyon ve Yayıncılık Bakanı Maryam Aurangzeb ve İran Kültür ve İslam Rehberlik Bakanı Muhammed Mehdi Esmaili ile de görüşmüştü.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir